parallax background

Turunçgil Meyveleri ve Hiç Bilmediğiniz Özellikleri?

Sabah Öğle ve Akşam Ne yemeliyiz?
4 Mayıs 2014
 

Turunçgil Meyveleri ve Hiç Bilmediğiniz Özellikleri?

Turunçgil meyveleri deyince ilk aklımıza gelen portakalın, limonun, mandalinanın muhteşem özelliklerini paylaşmak istiyoruz. Bu meyveler bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında içerdikleri C vitamini sayesinde soğuk algınlığını atlatmanıza yardımcı olur ya da bu hastalığa yakalanmanızı engeller.

Turunçgillerin daha bir çok özelliği ve sayısız yararı vardır. Ayrıca bu meyveleri yılın her zamanında tüketebilirsiniz.

Cildi sıkılaştırır ve korur
İçerdiği C vitamini nedeniyle mandalina ve portakal gibi meyvelerin bir çok tıbbi ve kozmetik yararı vardır. Bu meyveyi yiyebilirsiniz. Aynı zamanda ev yapımı bir yüz maskesinde ana malzeme olarak da kullanabilirsiniz.

Peki bu meyvelerin faydaları nelerdir?

Cildi sıkılaştırmaya, kirden arınmaya ve tahrişe iyi gelir.
Yenildiğinde kan dolaşımını da güçlendirir.
Stresi azaltır
Turunçgil meyveleri yemek özellikle portakal, kronik yorgunluğa ve sinirlere iyi gelir.
Çünkü kalsiyum, demir ve magnezyum gibi oldukça yararlı maddeler içerir. Aynı zamanda görmeyi, sindirimi ve kemikleri güçlendirir.
Portakalda bulunan sitrik asit ve mineraller sayesinde ruh haliniz de iyileşecektir. Bu yüzden, gün boyu gülücükler saçmak için sabahları portakal suyu içmek harika bir fikirdir.
Turunçgil meyveleri tatil sonrası sendromu için idealdir
Limon, viral enfeksiyonlarla mücadele eder ve kilo vermeye yardımcıdır.
Aynı zamanda depresyon, hissizlik, konsantrasyon eksikliği gibi tatil sonrası yaygın durumların üstesinden gelmenize yardımcı olur.
Anksiyeteye, moral bozukluğuna ve baş ağrısına da sebep olabilen bu sendromdan salatalarınıza limon ekleyerek kurtulabilirsiniz.
Ayrıca sabahları kahvaltıdan yarım saat önce limonlu çay içmenizi öneriyoruz. Böylece daha canlı hissedersiniz ve duygularınız dengeleyebilirsiniz.
Uykusuzluk için birebirdir
Bu durum için meyvenin yanında ağaçtan da bir parça kullanıyoruz.
Portakal yaprakları uyku zamanı rahatlamak için harikadır. En iyi sonucu almak için geceleri portakal çayı içmenizi öneriyoruz.
Yatıştırıcı özellikleri dakikalar içinde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.
Bu infüzyon, gün içinde (kahvaltı dahil) ateşin ve baş ağrısının azalmasına ve özellikle stres ya da sinir durumlarında yaşanan sindirim problemlerinin çözülmesine yardımcı olur.

Toksinlerden arındırır
Turunçgil meyvelerinden Greyfurt, harika temizleyici özelliklerine rağmen az tüketilen bir turunçgil meyvesidir. Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Bu özelliğinin yanında:
Kansızlığı önler
Kolesterol seviyesini düşürür
Kan basıncı seviyesini düşürür
Şeker seviyesinin dengeler
Aynı zamanda antiseptik özellikleri de vardır. Kahvaltıdan önce greyfurt yemek, karın bölgesinde biriken yağları yakmaya yardımcı olur.